logo Go to Home Page

Stabilizace globálních energetických systémů při řešení problému změny klimatu: Lze jej dosáhnout pokrokem ve vodíkové ekonomice?

Ivo Bols, President, Europe & Africa

Ivo

Všichni souhlasíme s tím, že transformační změny v energetických systémech budou vyžadovány, abychom splnili závazky globální organizace pro dekarbonizaci a ochranu klimatu.

I když obnovitelné energie pro přímé použití již významně přispívají k dekarbonizaci na mnoha místech, nejsou jediným řešením tohoto problému. Nosiče energie, jako je vodík, poskytují další možnost pro skladování a přepravu energie a zároveň mají malý dopad na životní prostředí. My ve společnosti Air Products jsme přesvědčeni, že zejména zelený vodík z obnovitelných zdrojů energie bude v budoucnu důležitým zdrojem vytváření hodnot pro udržitelnou energetickou hodnotu.

Nicméně řada zemí, včetně rozvinutých zemí, v současnosti nemá zdroje pro výrobu dostatečné obnovitelné energie pro splnění svých potřeb, včetně potenciální výroby vodíku.

Skutečnost, že jsou potřebné globální dodavatelské řetězce, je již mezinárodně uznávána. Například strategie EU pro vodík uvádí výslovný odkaz na potřebu rozmístit elektrolyzéry v rámci EU i v sousedních regionech a rozvíjet přeshraniční obchod s vodíkem [1]. Zároveň se řada dovozujících států naléhavě snaží diverzifikovat své zdroje energie, protože současná krize ukázala, že nezávislost na jednotlivých dodavatelích energie je stále důležitější.

Řešení krize související se zdrojem energie, které neohrožuje pokrok při dosahování cílů v oblasti klimatu

Na rozdíl od jiných zdrojů energie nabízí zelený vodík jedinečnou kombinaci. Zaprvé, bude diverzifikovat portfolia energetiky států: zvýší možnosti dovozců, pokud jde o zdroje energie, a sníží tak závislost na jednotlivých dodavatelích. Za druhé, jde o průlomové řešení podporující pokrok směrem k dosažení mezinárodních cílů v oblasti klimatu. Dle mého názoru budou obě perspektivy z hlediska úspěšného a udržitelného energetického přechodu klíčové - udržitelné v každém směru, kterým rozumíme.

Přestože se instalovaná kapacita generátorů obnovitelné energie zvyšuje, v mnoha zemích (zejména v hustě obydlených) nebude schopna prosazovat energii z obnovitelných zdrojů potřebnou pro rozsáhlou výrobu zeleného vodíku vedle splnění svých budoucích požadavků na elektřinu v jiných sektorech. Výroba vodíku a paliv odvozených z vodíku v geografických oblastech s bohatými a spolehlivými obnovitelnými zdroji energie pro export do jiných regionů nabízí udržitelné a spolehlivé řešení. Přesně to právě dělá Air Products. Dovážený zelený vodík je užitečným doplňkem nízko uhlíkového vodíku na domácím trhu, a vidíme, že několik zemí začalo v této oblasti vytvářet strategické spojenectví. Jako příklad lze uvést činnosti v rotterdamském přístavu, který se snaží prosadit se jako hlavní centrum výroby a importu vodíku v Evropě [2].

Dovážený zelený vodík nabízí v rámci diverzifikované energetické strategie klíčové výhody.

 - Přístup k vynikajícím obnovitelným zdrojům energie - Oddělení umístění výroby vodíku od středisek poptávky poskytuje prostor pro umístění zařízení pro výrobu v prostorech s hojnými, vysoce konzistentními, nízkonákladovými obnovitelnými zdroji energie.

 - Spolehlivé, předvídatelné dodávky obnovitelného vodíku - Na základě výše uvedených skutečností nabízí dovážený vodík konzistentní, nepřetržité dodávky, které domácí výroba nemusí být schopna vyrovnat se v blízké době v nepřítomnosti rozsáhlá a levná zařízení pro skladování vodíku nutná k řízení intermitentní využívání místních obnovitelných zdrojů.

 - Zrychlené zavádění - Vývojáři projektů mohou vybrat země a provozy s příznivými podmínkami a minimálními překážkami pro zavedení nové výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, která je vyžadována pro elektrolyzéry velkého objemu. To nabízí dvojí výhodu v tom, že urychlují zavádění výrobní kapacity pro obnovitelné zdroje a rychle dodávají zelený vodík na trh.

 - Velkoobjemové skladování energie - Koncepty pro mezinárodní přepravu zeleného vodíku obecně zahrnují přeměnu vodíku na formu vhodnou pro velkoobjemové skladování a přepravu. U dekarbonizovaných energetických systémů bude vyžadováno rozsáhlé skladování obnovitelné energie, aby příjemci těchto produktů měli prospěch z hotového velkoobjemového řešení pro dlouhodobé skladování. Přístup k dováženému zelenému vodíku navíc může snížit náklady na zavedení systémů pro výrobu a distribuci vodíku místně v důsledku rozsahu a plynulosti nabízené dodávky.

 - Energetická diverzifikace a snižování závislostí - v období zvýšené globální nejistoty mohou jednostranné závislosti na nespolehlivých partnerech způsobit vážné ekonomické a sociální škody. Diverzifikace zdrojů energie a podpora zeleného vodíku umožňují přizpůsobit se nedostupnosti jednotlivých dodavatelů, a tím i stabilizovat energetický systém.

S ohledem na výhody zeleného vodíku pro energetické systémy uvedené výše by tvůrci politiky měli zvážit následující doporučení.

 - Zajistit včasnou srozumitelnost zásad, regulace a certifikace vodíku z obnovitelných zdrojů Stabilní dlouhodobá regulace bude nezbytně nutná k tomu, aby se celosvětově zvyšovala výroba vodíku. V tomto ohledu bude sektor potřebovat certifikační systémy a předpisy pro dodávky zeleného vodíku - včetně jasné definice „zeleného vodíku“.

 - Uvědomit si roli dovozů na spouštěcích trzích s obnovitelným vodíkem - zelený vodík bude jedním ze základů energetických systémů zcela dekarbonizovaných.
V příštím desetiletí bychom měli výrazně zvýšit aktivitu při výrobě obnovitelného vodíku. Kromě podpory dodávek jsou naléhavě nutné kroky, které podnítí spotřebitele k používání vodíku. Vzhledem k tomu, že zelený vodík bude potřebován v přiměřeném množství do poloviny století, je nutné tento sektor rozvinovat nyní a být připraven na rychlejší zavádění v období po roce 2030.

 - Zajistit urychlené povolování dovozních terminálů - Rychlost je podstatná a rychlé postupy povolování jsou klíčové pro rychlé budování infrastruktury. Aktuálně se předpokládá šest měsíců, např. Pro povolení státem podporovaných terminálů LNG v Německu. Totéž platí pro infrastrukturu importu pro nosiče vodíku z obnovitelných zdrojů, jako je čpavek.

 - Vytvořit rovné podmínky pro dovoz z hlediska finanční podpory. - S dovezeným vodíkem by se mělo nakládat stejně jako s palivem vyráběným v tuzemsku v kontextu všech zásad přijatých na podporu rozvoje trhu, včetně zvažování klíčových problémy, jako je „adicionalita“ kapacity pro výrobu obnovitelné energie a celková uhlíková náročnost celého dodavatelského řetězce. Pokud nebude dosaženo rovných podmínek a společných norem pro dovážený vodík, bude to s sebou nést riziko necelních překážek, které ztěžuje investice do importu, o kterém se dnes všeobecně uznává, že je v mnoha jurisdikcích zásadní. Konkrétně, importovaná obnovitelná energie vyžaduje finanční podporu - i pro infrastrukturu - ekvivalentní domácí produkci.

Dovážený zelený vodík: Nezbytná součást energetického přechodu

Změna podnebí byla již jednou z největších výzev, kterým svět čelí, a současné globální krize pouze zvýšily naléhavost řešení měnícího se energetického prostředí. Jak jsem již uvedl výše, zelený vodík nabízí obrovský potenciál pro udržitelnou a - relativně - rychlou řešení těchto problémů. Úspešný nárůst dovozů zeleného vodíku však bude vyžadovat okamžité a cílené politické kroky. Nyní je třeba se soustředit a jasněji jednat. Jsem přesvědčen, že se správným rámcem umožňujícím vytvoření globálních dodavatelských řetězců pro dodávku zeleného vodíku můžeme vytvořit stabilní a udržitelné energetické systémy na celém světě. 

Velmi se těším na diskuze, která proběhla na letošním COP.