Přibližně 80 procent celkové světové spotřeby energie pochází z fosilních paliv *. Existuje shoda v tom, že se v konečném důsledku musíme odklonit od dodávek energie na bázi fosilních paliv. Nyní jsou přijímány konkrétní kroky s dlouhodobými cíli, které mají omezit emise uhlíku a do poloviny století přejít na nulovou hodnotu.
Spotřebitelé přebírají technologie, které využívají elektřinu vyráběnou z obnovitelných zdrojů energie, například ze solární a větrné energie. Příkladem této technologické změny je vznik bateriových elektrických automobilů. Elektrifikace lehkých přeprav je skutečným a velmi viditelným signálem toho, že zákazníci přijímají změny, které je třeba provést. Ale to samo o sobě nebude stačit k tomu, aby přineslo obrovský posun potřebný k dekarbonizaci světa.
Jak jsem řekl na S&P Global Hydrogen Markets Americas V tomto ohledu musíme upravit čisté technologie, které rovněž dekarbonizují sektory dopravy pro náročné podmínky a v průmyslovém sektoru, aby splnily naše cíle týkající se přechodu na energii. A právě tam vstupuje vodík. Pro obtížně elektrifikovatelné trhy je řešením čistý vodík. Podle zprávy rady pro vodík ve spolupráci se společností McKinSE & Company ** může vodík přispět ke snížení celosvětových emisí až o 20 procent a výroba a přeprava ve velkém může snížit náklady na energetický přechod o $6 bilionu USD. To uvolní zdroje pro investice do dalších opatření ke zmírnění klimatických změn a urychlí se harmonogram přechodu na energii .
Vodík je dobře regulovaný co do bezpečnosti a provozu. Jedná se o vysoce fungující konkurenční trh, který je nákladově efektivní a účinný pro koncové uživatele. A když se jako palivo používá vodík, vznikají pouze emise vodní páry. Čistý vodík je ideální a osvědčený zdroj energie pro vysokovýkonné nákladní automobily a přepravní autobusy, leteckou a námořní dopravu. Vodík může také hrát klíčovou roli při dekarbonizaci jiných trhů, jako je výroba elektrické energie a průmyslové aplikace, jako je výroba oceli, skla a cementu, kde je třeba vyšší teplo.
Hodně práce již probíhá. Air Products se zavázala do roku 2027 investovat minimálně $15 miliard dolarů do projektů čisté energie vodíku v celém světě, aby urychlil energetický přechod. Tyto projekty sahají od největšího projektu ekologického vodíku na světě do NEOM v Saudské Arábii po komplex miliard miliard dolarů v oblasti čisté energie v Louisianě, kde bude zahrnut největší projekt na sekvestraci zachycování oxidu uhličitého, až po projekty zelené výroby vodíku v hlavním městě New Yorku. a v Arizoně. Skutečné projekty, jako je tahoun, jako je tento, jsou základním kamenem budování ekonomiky výroby vodíku a poskytnou vodík s nízkou spotřebou uhlíku v celosvětovém měřítku.
Víme, že k dekarbonizaci je třeba více řešení. Pro jejich rychlé zavedení je tedy důležité rovné podmínky. Každá metrická tuna oxidu uhličitého, kterou dnes obsahuje nebo nahrazuje, bude mít v nadcházejících letech exponenciální výhodu. Výrobou vodíku, kde je to třeba a kdy je potřeba od a Globálním dodavatelském řetězci, můžeme zajistit, že když se společnost, stát nebo země rozhodnou přejít k čistému vodíku, vědí, že mají k dispozici spolehlivou a bezpečnou dodávku pro splnění cílů udržitelnosti.
Podpůrné legislativní rámce po celém světě již mají pozitivní dopad. Nyní je klíčové, aby se průmysl a tvůrci politiky zaměřili na programy vytvářející poptávku, které udržují hybnou sílu legislativy a společnosti. Tímto provedením Můžeme vytvořit čistší budoucnost pro všechny.
* International - Úřad pro správu informací o energii z USA (EIA)
** Global Hydrogen Flows, Hydrogen Council / McKinSE & Company, říjen 2022